اقتصاد

بازرگانی بین ایران و ترکیه: حجم صادرات و واردات و اقلام صادرات و واردات

بازرگانی بین ایران و ترکیه یکی از مهمترین روابط تجاری در منطقه خاورمیانه است. این دو کشور به لحاظ موقعیت جغرافیایی و پتانسیل های اقتصادی، از همکاری های گسترده در زمینه تجارت و بازرگانی برخوردارند. در این مقاله، به بررسی حجم صادرات و واردات بین ایران و ترکیه و نیز اقلام صادرات و واردات بین این دو کشور می پردازیم.

حجم صادرات و واردات بین ایران و ترکیه

صادرات و واردات بین ایران و ترکیه در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. این دو کشور با توجه به قرارگیری جغرافیایی نزدیک به یکدیگر و توسعه روابط تجاری و همینطور معاملات با ارز لیر ترکیه و فارق از معاملات دلاری توانسته اند حجم تجارت خود را افزایش دهند.

به طور کلی، ایران به عنوان یکی از بزرگترین شریک های تجاری ترکیه در منطقه خاورمیانه شناخته می شود. در سال 2020، حجم تجارت بین ایران و ترکیه حدود 15 میلیارد دلار بوده است. این عدد نشان می دهد که بازرگانی بین این دو کشور به خوبی در حال رشد است.

درباره حجم صادرات و واردات بین ایران و ترکیه، باید گفت که ترکیه یکی از بزرگترین مشتریان صادرات ایران است. ایران به عنوان یکی از کشورهای تولیدکننده نفت و گاز، به طور معمول بیشترین محصولات خود را به ترکیه صادر می کند. علاوه بر نفت و گاز، محصولات دیگری مانند خودرو، فولاد، ماشین آلات، مواد غذایی و محصولات پتروشیمی نیز از ایران به ترکیه صادر می شوند.

از سوی دیگر، ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماشین آلات، الکترونیک، پوشاک و محصولات مصرفی در منطقه، به عنوان یکی از مهمترین شریک های تجاری ایران در زمینه واردات شناخته می شود. اقلامی مانند ماشین آلات صنعتی، لوازم خانگی، مواد اولیه صنعتی و محصولات کشاورزی از ترکیه به ایران وارد می شوند.

اقلام صادرات و واردات بین ایران و ترکیه

اقلام صادرات و واردات بین ایران و ترکیه بسیار متنوع است. در زمینه صادرات ایران به ترکیه، نفت و گاز به عنوان اصلی ترین محصولات صادراتی به ترکیه می باشد. علاوه بر این، محصولاتی مانند خودرو، فولاد، ماشین آلات، مواد غذایی، محصولات پتروشیمی و نیز محصولات کشاورزی از ایران به ترکیه صادر می شوند.

در زمینه واردات ایران از ترکیه، ماشین آلات صنعتی، لوازم خانگی، مواد اولیه صنعتی و محصولات کشاورزی از جمله اقلام وارداتی ایران از ترکیه هستند. ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دنیا در زمینه ماشین آلات صنعتی، الکترونیک و لوازم خانگی شناخته می شود و به همین دلیل ایران به عنوان یکی از مهمترین مشتریان ترکیه در این حوزه محسوب می شود.

همچنین، ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پوشاک و محصولات مصرفی در منطقه، نقش مهمی در واردات این دسته از محصولات به ایران دارد. از طرف دیگر، ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گاز در جهان، توانسته است با صادرات این محصولات به ترکیه، رابطه تجاری قوی را با این کشور برقرار کند.

بازرگانی بین ایران و ترکیه به لحاظ حجم صادرات و واردات و همچنین اقلام صادراتی و وارداتی بسیار متنوع و پویا است. این روابط تجاری باعث تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو کشور شده است و امیدواریم که در آینده نیز این روابط بهبود یابد و تجارت بین ایران و ترکیه رونق بیشتری پیدا کند.

Caspian Istanbul

اشتراک گذاری
منتشر شده توسط
Caspian Istanbul

آخرین نوشته ها

انواع روشهای مهاجرت

روشهای مهاجرت مهاجرت یک پدیده‌ی جهانی است که در طول تاریخ انسانیت همواره وجود داشته…

4 هفته پیش

زیباترین کلیسا های کشور ترکیه

تاریخ کلیسا در کشور ترکیه تاریخچه حضور کلیساها در کشور ترکیه بسیار پیچیده و متنوع…

1 ماه پیش

جزیره های معروف ترکیه

جزایر زیبا در کشور ترکیه ترکیه یک کشور وسیع با سواحل طولانی در دریای مرمره،…

1 ماه پیش

سرمایه گذاری در بورس ترکیه

بورس ترکیه و سرمایه گذاری بورس ترکیه یکی از بازارهای مالی پررونق در منطقه خاورمیانه…

1 ماه پیش

تاریخچه ترکیه از دوره بیزانس تا معاصر

ترکیه، یکی از کشورهای مهم و تاریخی در خاورمیانه است که دارای یک تاریخچه غنی…

1 ماه پیش

واردات و صادرات ترکیه، بازرگانی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه بازرگانی و تجارت جهانی نقش مهمی دارد.…

1 ماه پیش