بیت کوین ( Bitcoin ) چیست؟

بیت کوین ( Bitcoin ) یک رمزارز ( Cryptocurrency ) و نظام پرداخت جهانی است ، همچنین از نظر فنی نخستین پول یا ارز دیجیتال غیر متمرکز است ، چرا که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می کند.
بیت کوین ارز دیجیتالی است که می توانید با آن سفارشات آنلاین بدهید ، در بروکرها ( Brokers ) و صرافی های دیجیتال ( Exchange ) خرید و فروش ( Buy & Sell ) کنید و یا آن را به عنوان نوعی سرمایه گذاری ( investing ) در نظر بگیرید. شاید بهترین پاسخ به این سوال که چرا باید با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آشنا شوید دقیقا همین کاربردهای متفاوت و کارامد این نوآوری اقتصادی است.
در نظر داشته باشید این شبکه همتا به همتاست و تراکنش ها مستقیم و بدون واسطه بین کاربران انجام می شود.
در چند سال گذشته ارزش هر بیت کوین در بازارهای جهانی از چندصدم دلار امریکا به چند هزار دلار افزایش یافته است ، همچنین شمار شرکت های خدماتی و تاجرانی که بیت کوین می پذیرند نیز در حال افزایش است.

سازنده بیت کوین ( Bitcoin ) کیست ؟

بیت کوین اواخر سال 2008 متولد شد. در بحران مالی بزرگ سال 2008 بود که فرد یا گروه ناشناسی با نام ساتوشی ناکاموتو ( Satoshi Nakamoto ) مقاله ای بنام ( بیت کوین ؛ سیستم پولی همتا به همتا ) را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال که در آن از پول الکترونیکی جدیدی صحبت شده بود. ساتوشی ناکاموتو در این مقاله که از آن به عنوان وایت پیپر ( White paper ) هم یاد می کنند ، بیت کوین و نحوه کار کردن آن را شرح داده بود.
ناکاموتو بیت کوین را در قالب نرم افزار متن باز ( Open Source ) طراحی و در ژانویه 2009 بصورت عمومی منتشر کرد. هویت ساتوشی ناکاموتو همچنان ناشناس باقی مانده است. ولی در سال 2016 یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ( Craig Steven Wright ) ادعا کرد که مخترع بیت کوین است که البته بسیاری معتقد هستند که او یک شخص نیست و بیت کوین محصولی از یک گروه برنامه نویسی بزرگ است.

چرا هویت ساتوشی ناکاموتو ناشناس است ؟

ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی نگه داشت و برای این کار احتمالا دلایل محکمی هم داشته است. یکی از دلایل احتمالی در خطر بودن جان وی به دلیل ساخت بیت کوین است چرا که این نوآوری اقتصادی توانایی کنار زدن بانک های بزرگ و موسسات مالی را دارد که به همین دلیل از همان ابتدا دشمنان زیادی را با وی روبرو کرده است. همچنین در صورت مشخص بودن هویت خالق بیت کوین امکان دستگیری و روبرو شدن با خطرات مختلف می توانست گریبانگر فرد یا گروه سازنده آن شود.
بیت کوین تحت کنترل شخص یا گروهی نیست. ای ویژگی که از آن به عنوان غیر متمرکز بودن ( Decentralized ) یاد می شود و در یکی از ایمیل های ناکاموتو به جا مانده ، آمده است که تنها زمانی تحقق می یابد که هویتش را مخفی نگه دارد. بدیهی است در صورتی که هویت ناکاموتو آشکار می بود عقاید و نظرات شخصی وی میتوانست طی روند توسعه شبکه تاثیر بسیار زیادی بر روی آن داشته باشد و آن را از حالت غیر متمرکز بودن خارج کند.
پشتوانه بیت کوین چیست ؟
پاسخ این است که پشتوانه ای ندارد ، اما سوال اینجاست که پشتوانه ارزهایی که هر روز با آن مبادله هایمان را انجام میدهیم ( دلار ، یورو و … ) چیست؟ اگر پاسخ این سوال را پیدا کنید پشتوانه بیت کوین و یا سایر رمزارز ها را نیز پیدا کرده اید.
ارزش بنیادین بیت کوین و ارزهای بی پشتوانه از اعتماد مردمی ناشی می شود. باور شما به این موضوع است که ارز خود را به فروشنده کالای مورد نظرتان پرداخت میکنید و فروشنده نیز باور دارد در ازای دریافت این ارز میتواند کالای مورد نظرش را خریداری کند و به این ترتیب این ارز در جامعه دست به دست خواهد شد.
همچنین تصوری به اشتباه در جامعه میگوید که طلا پشتوانه ارزهای رایج دنیاست ، که متاسفانه اینطور نیست! شاید برایتان جالب و یا کمی عجیب باشد که همین طلا 20 درصد وجود خارجی دارد و 80 درصد طلا بصورت قراردادی و در بازار فرابورس ( OTC ) معامله می شود.
اما از سوی دیگر با نگاه به بررسی های انجام شده می توان دریافت که برخی از مردم برای سرمایه گذاری بیت کوین میخرند ، به همین علت دیدگاهی دیگر نیز به وجود آمده که بر اساس آن بیت کوین علاوه بر ایفای نقش پول در انجام معاملات به عنوان یک دارایی نیز میتواند قلمداد شود ، دارایی که سعی بر حفظ و یا بیشتر شدن ارزش خود دارد.
ارزش بیت کوین چگونه تعیین می شود ؟
ارزش بیت کوین توسط شخص یا گروه خاصی تعیین نمی شود، همانطور که ارزش طلا در بازارهای جهانی بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود، ارزش بیت کوین نیز در صرافی ها ( Exchange ) و کارگزاری ها ( Brokers ) بر اساس همین عرضه و تقاضا مشخص می شود.
بدیهی است هر چه تقاضای یک ارز و یا محصول بیشتر از تقاضا باشد قیمت ها در جهت نزولی حرکت می کنند تا زمانی که عرضه و تقاضا به تعادلی نسبی برسند.
ویژگی که بیت کوین را از سایر ارزها متمایز می کند!
انتقال و استفاده از بیت کوین هیچگونه نیازی به کسب اجازه از بانک ها و سازمان های مالی ندارد.
این رمزارز ویژگی هایی دارد که سبب تمایز آن نسبت به سایر رمزارزها و ارز های فیزیکی شده است.
برخی از ویژگی های بیت کوین عبارتند از :
سیستم غیر متمرکز ( Decentralized )
محدود بودن تعداد کل بیت کوین ها ( Limited Currency )
امنیت هویت شخصی
غیر قابل جعل
حمل و انتقال

سیستم غیر متمرکز به چه معناست ؟

برای درک این ویژگی ابتدا می بایست با سیستم متمرکز ( Centralized ) آشنا شوید و تاثیرات آن بر نظام مالی را بشناسید. سیستم متمرکز به معنی کنترل و دخالتی که دولت ها بر روی ارز دارند که آثار زیان باری چون تورم و بی ارزش شدن از مشکلات چنین سیستمی می باشد. سیستم متمرکز این اجازه را به بانک ها و موسسات مالی میدهد تا حساب شما را بدون اطلاع دادن به شما ببندند. همچنین این قدرت را به کشوری میدهد تا با تحریم و خارج کردن کشوری دیگر آن را از چرخه انتقالات مالی محدود کند.
اما مهمترین ویژگی بیت کوین غیرمتمرکز بودن این رمزارز است، کنترل نشدن این ارز توسط شخص ، گروه و یا دولتی سبب شده تا قدرت در این شبکه بین افراد توزیع شود. این قدرت می تواند همان قدرت توزیع پول باشد که از اختیار بانک ها خارج شده و به مردم برگشته است.
همین ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین بود که باعث شد افرادی که ضعف سیستم های مالی را در فاجعه مالی سال 2008 درک کرده بودند به سمت این فناوری گرایش پیدا کنند. در واقع قدرتی که بانک ها در کنترل و عرضه ارز پیدا کرده بودند و تورمی که به سبب همین کنترل ایجاد شد را می توان از دلایل مهم پیدایش بیت کوین بود.

تعداد بیت کوین ها محدود است !

دولت ها و بانک مرکزی این قدرت را دارند که بصورت نامحدود ارز چاپ کنند و با این عمل ارزش ارز ملی خود را کاهش دهند. در شبکه بیت کوین با این که همه افراد می توانند در خلق واحد های پولی جدید مشارکت کنند ( Bitcoin Mining ) ، اما تعداد کل واحد هایی که می تواند تولید شود محدود به 21 میلیون واحد می باشد. محدود بودن واحد های بیت کوین یکی از همان قوانینی است که در کدهای شبکه نوشته شده است.
واحد های جدید طی فرایندی با نام استخراج یا ماینینگ تولید و در شبکه آزاد می شوند. استخراج بیت کوین در دوره های زمانی مشخص کاهش می یابد و به همین خاطر استخراج واحد های بیشتر
رفته رفته سخت تر خواهد شد و این دقیقا همان علت مهمی است که در طول زمان موجب با ارزش شدن و بالا رفتن قیمت بیت کوین می شود.
برای آشنایی با استخراج بیت کوین ( Bitcoin Mining ) روی لینک زیر کلیک کنید.

امنیت هویت شخصی و تراکنش ها

در سیستم های پرداخت الکترونیکی و بانکی مشتریان نیاز به افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خود و در برخی موارد ارائه مدارک درخواستی از سوی بانک هستند که زمان زیادی نیز ممکن است از شما بگیرد، اما در شبکه بیت کوین افتتاح حساب و یا بهتر است بگوییم آدرس کیف پول جدید تنها چند ثانیه وقت شما را خواهد گرفت و اطلاعات هویتی شما درخواست نمی شود. اشتباه نکنید! این موضوع باعث ناشناس بودن و فعالیت پنهانی سیستم نیست. با این که شما هر دقیقه میتوانید تعداد زیادی آدرس بسازید و به آن ها بیت کوین انتقال دهید ، اما باید بدانید که این تراکنش ها ناشناس نیستند.
تراکنش های بیت کوین شفاف هستند و هر تراکنش در شبکه توسط همه قابل مشاهده و قابل پیگیری است، اما نه بصورتی که اطلاعات هویتی افراد مشخص باشد و تنها ارسالی و دریافتی های آدرس ها قابل روعیت هستند. با این حال صرافی های ارز دیجیتال که خرید و فروش بیت کوین در آن ها انجام می شود، برای جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و مواردی مانند پولشوئی، اقدام به احراز هویت از کاربران خود می کنند تا در صورت بروز هر گونه جرم با بیت کوین های خریداری یا فروخته شده آن را از مراجع قانونی پیگیری کنند. بر این اساس بیت کوین ابزار مناسبی برای فعالیت ها مجرمانه نیست و تراکنش ها قابل پیگیری می باشد.

بیت کوین غیر قابل جعل است!

بیت کوین قابل جعل نیست. این ویژگی مهم به علت کدنویسی و تکنیک های رمزنگاری است که در آن مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین ترفند هایی مانند کلید خصوصی و عمومی باعث شده تا چیزی تحت عنوان بیت کوین جعلی وجود خارجی نداشته باشد.

حمل آسان !

برخلاف ارزهای رایج و کالاهای ارزشمندی چون طلا، حمل و انتقال بیت کوین بسیار امن تر و راحت تر می باشد. با توجه به کیف پول هایی ( Bitcoin Wallet ) که برای بیت کوین وجود دارد میتوان آن را در کیف پول های نرم افزاری و یا سخت افزاری که در ظاهر شبیه به فلش مموری است و از امنیت بالایی هم برخوردار هستند نگه داری و به راحتی جابجا کرد.
برای آشنایی با بهترین کیف پول های بیت کوین ( Bitcoin Wallet ) روی لینک زیر کلیک کنید.