پرش به محتوا

تحصیل در ترکیه 2023

شما میتواند تمام خواسته های مبنی بر تحصیل در خارج از کشور را شامل شود. این مقاله میکوشد تا توضیحاتی مفید و جامع درباره درس خواندن در ترکیه برای شما ارائه دهد . توضیحاتی درباره شرایط تحصیل در ترکیه، مزایای دانشجو شدن در این کشور، هزینه محصل بودن در ترکیه، و تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه و…

محبوبیت تحصیل در ترکیه 2023

مزیت تحصیل در آنجا آنقدر زیاد است که آمار ها نشان میدهد در سالهای اخیر تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی تحصیل در این کشور را انتخاب کرده اند . به طوری در آمارهای رسمی بعد از تحصیل در آمریکا، ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند.

آمار نشان میدهد که تعداد ایرانیان مشغول به تحصیلات در ترکیه در هر سال رو به افزایش است. پس میتوان نتیجه گرفت که با گذر زمان تعداد داشجویان ایرانی در دانشگاهای ترکیه افزایش پیدا خواهد کرد. فکر میکنید دلیل این محبوبیت چیست؟ مزایای تحصیل در ترکیه چیست که سالانه تعداد زیادی از ایرانیان به قصد تحصیل در ترکیه ایران را ترک میکنند؟

 مزایای تحصیلات در ترکیه 2023 

عامل های تعیین کننده زیادی وجود دارد که باعث محبوبیت تحصیل در ترکیه است. برای مثال میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:

پذیرش آسان در دانشگاه های ترکیه

امکان پذیرش آسان در رشته پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی و داروسازی در این ترکیه از مهمترین دلایل پر طرفدار بودن تحصیل در این کشور است. شما بهتر است برای درس خواندن در رشته پزشکی در ترکیه بدانید که نیاز به گذراندن آزمون هاس سخت ندارید و حتا امکان دارد بدون گذراندن آزمون هم بتوانید در این رشته درس بخوانید.

تحصیل در ترکیه 2023 | مزایای تحصیل در ترکیه 2023 | هزینه تحصیل در ترکیه 2023 | شرایط تحصیل در استانبول 2023 |
دانشگاه Sabancı ترکیه

دانشجو در ترکیه با پایین ترین هزینه

هزینه ای که شما برای رفتن به دانشگاه های ترکیه 2023 خواهید کرد بسیار ارزانتر از تمامی دانشگاه های اروپایی و آمریکایی خواهد بود. یکی از دلایل اصلی ارزان بودن تحصیل در استانبول یا ترکیه ، ارزش پایین لیر نسبت به دلار و یورو است.

معتبر بودن مدارک دانشگاه های ترکیه2023

مدرک دانشگاه های ترکیه برای اکثر کشور ها قابل قبول است. وزارت علوم و همچنین وزارت بهداشت ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و اکثر دانشگاه های ترکیه را به رسمیت میشناسد. بدین منظور شما میتوانید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت را مشاهده کنید. شما با داشتن مدرک از دانشگاه های این کشور میتوانید در سایر کشورها و داخل کشور ترکیه اقدام به پیدا کردن  کار بکنید.

شرط سن برای تحصیل در ترکیه2023

شرایط دانشجویی در ترکیه بسیارساده تر از کشورهای غربی است. برای نمونه هیچ شرط سنی برای تحصیل در استانبول یا شهرهای دیگر وجود ندارد.حتا گپ تحصیلی در کشور ترکیه هم به حساب نمی آید و مشکل ساز نیست. شما با هر شرایط سنی و هر سابقه کاری و حتا گپ تحصیلی میتوانید به راحتی مراحل تحصیل در ترکیه را طی کنید.

امکان کار حین تحصیل در ترکیه2023

طبق قانون کار در ترکیه هر فرد میتواند هنگام تحصیل در کشور ترکیه 20  ساعت در هفته کار کنید. شما میتوانید بخشی از هزینه تحصیل در ترکیه را با کار کردن بپردازید و حتا بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های ترکیه برای کار در همان جا اقدام کنید.

سفر سریع و راحت به ترکیه 2023

از مهمترین نکات ، عدم نیاز به اخذ ویزا برای سفر به ترکیه است. از دیگر نکته های مهم هم میتوان به نزدیک بودن این کشور به ایران و ارزان تر بودن بلیط سفر به ترکیه نسبت به کشورهای دیگر اشاره کرد. این چند نکته امکان سهولت دید و بازدید را برای دانشجو و خانواده اش فراهم میکند.

بورس تحصیلی در استانبول 2023

شما میتوانید برای تحصیل ارزان در ترکیه از بورس های دانشجویی بهره مند شوید. شما با داشتن معدل بالا در دانشگاه میتوانید اقدام به دریافت بورس تحصیلی کنید.

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه 2023

آزمون ورودی دانشگاه در ترکیه از مهمترین روش ها به حساب می آید. کنکور در ترکیه وجود خارجی ندارد و فقط لازم است شما در آزمون ورودی دانشگاه در ترکیه شرکت کنید و با نمره ای که در آن آزمون میدهید میتوانید رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

آزمون یوس YOS: این آزمون  یکی از مهمترین امتحان های ورودی دانشگاه های ترکیه به حساب می آید که از دانشجویان خارجی گرفته میشود. از سال 2023 به بعد یک آزمون yos یوس سراسری برگزار میشود .این آزمون جدا از آزمونی است که شما باید در دانشگاه بدهید. نام این آزمون TR-YOS  است. این در حالیست که در سالهای قبل این آزمون ها فقط توسط خود دانشگاه ها در ترکیه برگزار میشد. بطوری که بسیاری از دانشگاه های ترکیه اعلام کردند که نمره سراسری آزمون یوس را هم قبول دارند.

تحصیل در ترکیه 2023 | مزایای تحصیل در ترکیه 2023 | هزینه تحصیل در استانبول | درس خواندن در ترکیه 2023 |
دانشگاه هاران ترکیه

زبان تحصیل در ترکیه چیست؟

تحصیل کردن در ترکیه به 2 زبان رایج است . به ترکی و تحصیل به انگلیسی. تحصیل در دانشگاه های ترک اکثرا به زبان ترکی انجام میشود اما زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه هم به ندرت پیدا میشود. بهتر است بدانید که خود  دانشگاه ها  برای دانشجویان خارجی در ترکیه کلاس هایی برای زبان ترکی برگزار میکند و شما میتوانید در آن کلاس ها به طور کامل با زبان ترکی آشنا شوید.

شرایط سنی برای دانشجو در ترکیه 2023

باید بدانیدکه شرط سن در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اعمال نمیشود. البته ممکن است برخی از دانشگاه های ترکیه شرط سن را رعایت کنند که باید بدانید با روش هایی میتوان این مشکل را حل کرد. پس اگر دچار گپ تحصیلی هستید، نگرانی خاصی نسبت به این مشکل نداشته باشید.

شرط معدل برای تحصیل در استانبول یا ترکیه

شرط معدل در دانشگاه های ترکیه امری ضروری به حساب نمی آید و اکثر دانشگاه های ترکیه به نمره معدل توجه خاصی نمیکنند. تنها نکته مثبت برای نمره معدل در ترکیه، استفاده از برخی از تخفیفات تحصیلی در آنجا است.

هزینه تحصیل در ترکیه 2023

طبیعتا دانشگاه های دولتی در ترکیه از شهریه کمتری نسبت به دانشگاههای خصوصی در ترکیه برخوردارند. البته هزینه تحصیل در این کشور مانند بیشتر کشورها به پارامترهای متنوعی بستگی دارد. پارامترهایی چون اسکان دانشجویی، اسم دانشگاه و رشته تحصیلی.

البته بهتر است بدانید که هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه بالاتر از رشته های مهندسی در ترکیه است.

دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های ترکیه

بورس های تحصیلی در این کشور برای دانشجویان با سطح علمی بالا بسیار زیاد و متنوع است. این بورس ها در استانبول یا ترکیه بین 25درصد تا 100 در صد از هزینه تحصیلی شما را پوشش میدهند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که شما باید از این بورس ها در دانشگاه های ترکیه مطلع شوید.

پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه 2023

شما اگر در رشته انسانی یا ریاضی دیپلم گرفته اید باز هم نگران نباشید زیرا دانشجو بودن در رشته پزشکی داروسازی و دندانپزشکی در ترکیه را میتوانید انتخاب کنید. کاری که باید بکنید این است که دست به انتخاب دانشگاه مناسبی بزنیدو همچنین نمره بالا در آزمون یوس را بیاورید.

نحوه اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه

این روزها دریافت اقامت تحصیلی از ساده ترین راه ها برای اخذ کارت اقامت در این کشور به حساب می آید.   ایرانیان میتوانند به مدت سه ماه بدون مدرک اقامت در ترکیه بمانند برای ماندن  در ترکیه بیش از این سه ماه شما نیاز به مجوز اقامت در ترکیه یا کیملیک کارت ترکیه را دارید. خبر خوب این است که شما میتوانید بدون رفتن به دانشگاه ، اقامت تحصیلی در کشور ترکیه را اخذ کنید.

 نتیجه گیری:  ادامه تحصیل در کشور ترکیه 2023 به دلیل نزدیکی به ایران و ارزان تر بودن هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی کاری عاقلانه و مفید به نظر میرسد.  همانطور که در مطالب فوق به آنها اشاره کردیم، مزایای زیادی از تحصیل در ترکیه نصیب مهاجرین و محصلین در این کشور میشود. مزایایی از قبیل اقامت و دریافت کیملیک کارت، دریافت بورس تحصیلی در ترکیه، هزینه مناسب برای تحصیل، عدم وجود قانون گپ تحصیلی در ترکیه عدم شرط سن در ترکیه و…

اینجا بخوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در ترکیه 2023

error: همیشه در کنار شما هستیم

مقایسه