شرایط کار در ترکیه 2023

کار کردن در ترکیه از شرایط خاصی برخوردار است. شما با رعایت کردن آن شرایط و درخواست ویزای کار در ترکیه امکان پیدا کردن شغل در این کشور را خواهید داشت. مهاجران به ترکیه فرصت های شغلی محدودی را دارا هستند. مثلا مهاجران اجازه اشتغال در شغل های حقوقی و یا شغل پزشکی در ترکیه را نمیتوانند انتخاب کنند و یا بیشتر شغل های در دسترس حقوق ناچیزی دارند. همچنین قوانین مشابهی که مشخص می کند در صورت داشتن کسب و کار برای خودشان  چه خدماتی را اجازه دارند ارائه بدهند نیز وجود دارد

به همین دلیل است که بعضی از شغل ها مانند خط های تلفن ثابت در انحصار دولت ترکیه قرار دارند. البته مهاجرانی که با ساکنین کشور ترکیه ازدواج کرده اند، یا تابعیت ترکیه را دارا هستند شامل محدودیتهای قوانین کار در ترکیه نمی شوند. البته اگر آنها به زبان ترکی نتوانند صحبت کنند بعضی از گزینه ها برای آنها نیز محدود خواهد شد

شغل های غیر مجاز در ترکیه برای مهاجران

فعالیت در شغل هایی مانند پرستاری دریانوردی دامپزشکی  داروخانه و کار در دفتر اسناد رسمی  و امور حقوقی برای مهاجران به ترکیه ممنوع است

شغل های مجاز برای مهاجران به ترکیه 2023

برخی از خارجی ها بواسطه زبان مادریشان میخواهند یک راهنمای تور در ترکیه باشند. درست است که این شغل نیاز به چند سال آموزش دارد اما به عنوان شغلی فصلی مناسب است. کارهای فصلی در ترکیه مانند مشاوره سفر یا کارمندی در هتل ها شغل های خوبی به حساب می آیند. خیلی از مهاجران نیز شغل هایی در شعبه های ترکی شرکت های خارجی دارند. سفارت خانه های کشورهای خارجی یا سازمان های غیر دولتی یا آموزش زبان در ترکیه زیاد است و برای گذراندن زندگی میشود روی آنها حساب کرد. برای مثال اگر شما به زبان انگلیسی مسلط هستید میتوانید روی تدریس خصوصی زبان انگلیسی در ترکیه حساب کنید.

کار در حیطه گردشگری برای مهاجرین

پیدا کردن کار در بخش گردشگری در ترکیه بسیار سخت است و بیشتر کارفرمایان مانند کافه ها و مغازه ها و رستورانها ترجیحشان استفاده از انگلیسی زبانان است و حقوق پایینی را هم به آنها میدهند. البته کار در مسافرخانه ها و هتل ها در ترکیه بهتر است اما امکان دسترسی به این شغل ها کمتر است. اما برخی از مهاجران به ترکیه که شناخت خوبی از استانبول دارند، آن جا را مکان مناسبی برای افتتاح آژانس مسافرتی میبینند و معمولا با کمی پشتکار میتوانند تجارتی کوچک و موفق راه بیاندازند

سایر مشاغل برای مهاجران

فارغ از محلی که میخواهید در آن کار کنید، آموختن زبان ترکی یک دارایی و سرمایه برای شما به حساب می آید. مثلا مهاجرین می توانند برای روزنامه نگاری یا پرستار بچه در ترکیه اقدام نمایند. البته بهتر است بدانید که شغل روزنامه نگاری در ترکیه نسبت به پرستار بچه شغل کمیاب تری است.

جستجوی کار در ترکیه

دقیقترین تصمیم برای پیدا کردن شغل در ترکیه این است که ابتدا سعی کنید پیش از سفر به ترکیه،  شغل مورد نظر خود را پیدا کنید زیرا اینکار شانس شما را برای دریافت ویزا و اقامت در ترکیه افزایش میدهد. اگرهم به دنبال شغلی مانند تدریس زبان در ترکیه هستید سایت های Dave´s ESL Cafe  و TEFL  میتوانند لیست های جدیدی را در اختیارتان قرار بدهند. همچنین مجلات و روزنامه های بین المللی ترکیه در بخش های آگهی ممکن است لیستهای کار در ترکیه را داشته باشند.

کار نیمه وقت در ترکیه

کار نیمه وقت در ترکیه بخصوص درحوزه گردشگری در دسترس است اما بهتر است برای بالا بردن شانس خود برای پیدا کردن شغل در ترکیه بهتر است درماه های مارس یا آپریل، به ترکیه مهاجرت کنید. اگر در شهرهای بزرگ ترکیه زندگی میکنید بهتر است سری به خوابگاه های داشجویی بزنید زیرا ممکن است در آنجا با آگهی های استخدام مواجه شوید. شما نیز میتوانید به رستورانها کافه ها هتل ها و کلوب ها سر بزنید زیرا ممکن است نیاز به نیروی پاره وقت داشته باشند. بهتر است بدانید که بسیاری از مشاغل نیمه وقت در ترکیه دستمزد ها را نقدی پرداخت میکنند و کارفرما از ویزای کار حمایت نمیکند. 

آموزش زبان انگلیسی در ترکیه 2023

برخی از مدارس و آموزشگاه های ترکیه به افرادی با گواهی تدریس و مدارک رسمی آموزش زبان به عنوان معلم زبان انگلیسی در ترکیه احتیاج دارند. به این منظور شما میتوانید به بعضی از این آموزشگاه های زبان در ترکیه سری بزنید و بهتر است پاسپورت، کپی از مدرکت تحصیلی یا گواهی نامه تدریس ، رزومه و یک قطعه عکس با سایز پاسپورت همراه خود داشته باشید. در آخر مدرسه های زبان کوچک تر و خصوصی را چک کنید. باز هم بهتر است بدانید که همانند شغل نیمه وقت، بسیاری از مدارس زبان در ترکیه ( بخصوص کوچک ها) امکان دارد از ویزای کار در ترکیه2023 حمایت نکنند. اگر این مورد برای شما پیش بیاید شما باید هر سه ماه ترکیه را ترک کرده و مجدداً به آنجا برگردید تا بصورت قانونی بتوانید در کشور باقی بمانید.

مشاغل دیگر برای کار در ترکیه

اگر میخواهید به عنوان پرستار بچه در ترکیه مشغول به کار شوید بهتر است به پورتال آنلاین Angelo-Nannies سری بزنید. به پرستار بچه در استانبول نسبتاً حقوق خوب پرداخت می شود (در قیاس با کارکنان بار و رستوران) و اکثرا توسط خانواده های ترک اسکان داده می شوند. ولی از آنها انتظار می رود که ساعت های طولانی را کار کنند. در آخر شما میتوانید بخش های آگهی را در مجلۀ مهاجرین  مانند Land of lights  که اغلب به انجمن های محلی کمک می کنند را چک کنید.

درخواست های شغلی برای کار در ترکیه

صاحبان رستوران ها و هتل ها در ترکیه برای استخدام شما در مورد نامه پوششی یا رزومه شما چیزی نمیپرسند بلکه اکثرا از روی ظاهر شما و گفتگویی که با شما میکنند تصمیم میگیرند. در این نوع مشاغل، برداشت اول از همه مهمتر است. است. اگر به زبان ترکی حرف بزنید و سعی کنید خودتان را اجتماعی و پر انرژی نشان دهید از شانس بیشتری برای پیدا کردن کار در ترکیه 2023 بخوردار میشوید. صاحبان رستورانها  و هتل ها معمولا مهاجرانی را استخدام میکنند که توانایی جذب مشتریان بیشتری را دارا هستند. در این میان شانس خانم های زیبا و جوان بیش از بقیه است.

درخواست های رسمی کار در ترکیه

یک نامه پوششی (cover letter) و یک تاریخچه از زندگی خودتان و CV درست کنید. برنامه تحصیلی شما بهتر است یک صفحه باشد و خواندن آن بسیار ساده باشد. علاوه بر اسم و اطلاعات تماس باید فهرستی از تجارب آموزشی و کار به ترتیب زمان در سوم شخص مفرد نوشته شده باشد. متن باید شامل اطلاعات تماس کارفرمایان گذشته شما باشد. اگر اطلاعات تماس کارفرمای قبلی را در رزومه خود نداشته باشید، ممکن است  کارفرما به شما شک کند.

درخواست های آنلاین کار در ترکیه 2023

بعضی از موقعیت های کاری در ترکیه 2023 به شما اجازه میدهد تا بصورت آنلاین درخواست برای کار کنید. پیدا کردن کار آنلاین در ترکیه بسیار رایج است. شما بهتر است بدانید که اگر مثلا میخواهید برای یک شرکت غربی  در ترکیه مدارکتان را ارسال کنید بهتر است از زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشید. یا اگر میخواهید با یک شرکت ترکی که مستقیم با بازار ترکیه کار میکند همکاری کنید بهتر است رزومه و نامه پوششی شما به زبان ترکی نوشته شده باشد…

قوانین کار در ترکیه 2023

قانون اشتغال در این کشور میگوید که ساعت کاری در ترکیه 45 ساعت است. اکثر شرکتهای بزرگ ترکیه از ساعت هشت و نیم صبح تا پنج بعد از ظهر از دوشنبه تا جمعه باز هستند. البته مهاجرانی که در صنعت گردشگری در ترکیه اشتغال دارند بخصوص در بار و رستوران ممکن است ساعت های بیشتری را مجبور به کارکردن باشند.

مرخصی و تعطیلات کار در ترکیه

اغلب شرکت های ترکی دو هفته در سال به کارمندانشان مرخصی میدهند البته این تعطیلات شامل کارگران نیمه وقت در ترکیه یا معلمان زبان انگلیسی در ترکیه نمیشود. کارگران مهاجر و خارجی نباید توقع تمام تعطیلات غربی مانند کریسمس را داشته باشند مگر در یکی ازبزرگترین شرکت های بین المللی ترکیه شاغل باشند. لازم است بدانید که بسیاری از کارگران نیمه وقت هر هفت روز هفته را در فصلهای شلوغ گردشگری مانند تابستان کار می کنند.

مجوز کار در ترکیه

هر شخص خارجی که در کشور ترکیه کار میکند ملزم به داشتن مجوز کار در ترکیه است. این نوع از مجوز توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می شود. اکثر افراد مهاجر باید برای مجوز کار همزمان با ویزای کار اقدام کنند. شما ویزای کار مورد درخواست خود را به سفارت ترکیه درکشور خودتان ارائه می دهید، و کارفرمای شما هم مدرک های مورد نیاز را به MLSS میفرستد. 

روند درخواست مجوز کار ترکیه

برای کار کردن در ترکیه فارغ از اینکه از خارج یا داخل این کشور درخواستی برای مجوز داده باشید، شما به یک قرارداد یا پیشنهاد شغلی احتیاج دارید. وقتی که شما و کارفرمای شما درخواست خود را به MLSS ارائه کردید، آنها تا نهایتا نود روز این درخواست را بررسی میکنند. اگر درخواست شما تایید شد، باید حضورا به سفارت ترکیه رفته تا مهر مجوز و ویزای کار در ترکیه  داخل پاسپورت شما زده شود. اگر هم از داخل ترکیه درخواست می دهید ، می توانید مجوز را از دفتر MLSS  واقع در آنکارا پیگیری کنید. شما  باید طی 30 روز از زمان ورود به ترکیه درخواست اجازۀ اقامت را بکنید. اجازۀ اشتغال را موقعی به شما میدهند که ویزا، مجوز کار و اجازۀ اقامت ترکیه خود را بدست آورید.

هر آنچه که میخواهید:

Amin Artist

اشتراک گذاری
منتشر شده توسط
Amin Artist

آخرین نوشته ها

انواع روشهای مهاجرت

روشهای مهاجرت مهاجرت یک پدیده‌ی جهانی است که در طول تاریخ انسانیت همواره وجود داشته…

2 ماه پیش

زیباترین کلیسا های کشور ترکیه

تاریخ کلیسا در کشور ترکیه تاریخچه حضور کلیساها در کشور ترکیه بسیار پیچیده و متنوع…

3 ماه پیش

جزیره های معروف ترکیه

جزایر زیبا در کشور ترکیه ترکیه یک کشور وسیع با سواحل طولانی در دریای مرمره،…

3 ماه پیش

سرمایه گذاری در بورس ترکیه

بورس ترکیه و سرمایه گذاری بورس ترکیه یکی از بازارهای مالی پررونق در منطقه خاورمیانه…

3 ماه پیش

تاریخچه ترکیه از دوره بیزانس تا معاصر

ترکیه، یکی از کشورهای مهم و تاریخی در خاورمیانه است که دارای یک تاریخچه غنی…

3 ماه پیش

واردات و صادرات ترکیه، بازرگانی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه بازرگانی و تجارت جهانی نقش مهمی دارد.…

3 ماه پیش